İSKENDER KEBAP

harezmi

İskender Kebap

İskender kebap, bazı yörelerde iskender döner olarak bilinen ve son derece lezzetli yiyeceklerden biridir. Ülkemizde ilk olarak Bursa'da yapılmış olan ve bu nedenle Bursa'ya ait bir lezzet olarak bilinen iskender kebap, çok eski tarihlerden beri ülkemizde tüketilen ve her geçen gün içerisine eklenen malzemeler nedeni ile geliştirilmiş bir lezzettir. Net olarak bir tarih söylenemese de yapılan araştırmalara göre 1867 yılında Bursa'nın en ünlü çarşılarından biri olan Kayhan Çarşısında yapılarak halka sunulmuştur. Bu kebap lezzeti nedeni ile çok kısa sürelerinde tüm insanlar tarafından sevilen bir yiyecek haline gelmiş ve bu nedenle ülkemizin dört bir yanında yapılmaya başlanmıştır. Aslında temel olarak malzemesi döner olan iskender kebap, yapılışında farklılıkların olmasına bağlı olarak farkını ortaya koymuştur ve lezzeti ile dönerden çok daha büyük farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Aslında iskender kebabın lezzetinin bu kadar fazla olmasını sağlayan en önemli malzeme üzerinde kullanılan tereyağıdır. Bu nedenle evlerinizde yapacağınız iskender için bir miktar tere yağı kullanmanız gerekecektir. Bu durumun yanı sıra iskender kebap yapabilmek için kesinlikle uygun bir mekanın olması gerekir. Bu nedenle iskender yapmadan önce mekanın uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekecektir. Bursa'da iskenderin farklı olmasının ve lezzetli olmasının en büyük nedeni tabi ki Bursa'da çok bulunan Uludağ kekiği ile koçların beslenmesi ve bu koçların etlerinden iskender yapılmasıdır. Bu nedenle iskender kebap yaparken et seçimine çok büyük önem göstermeniz gerekecektir.


Malzemeler: ⦁ 500 gram kadar dana eti ya da koç eti,
⦁ Bir yemek kaşığı kadar salça,
⦁ İki yemek kaşığı tereyağı,
⦁ Beş yemek kaşığı sıvı yağ,
⦁ Bir miktar pide,
⦁ Bir miktar yoğurt ve bir miktar tuz,
⦁ Bir miktar karabiber, pul biber ve kekik

Yapılışı: Adım 1: Öncelikle yemeğimizin yapılışına başlar başlamaz bir doğrama tahtası alarak iskender kebabı için ayırmış olduğumuz etleri ince ine döner gibi doğrayalım. Etlerin tümünü doğradıktan sonra bir tava içerisine sıvı yağını koyarak yağı iyice kızdıralım. Yağın kızdığını düşündüğünüzde ince ince döner şeklinde doğradığınız etleri yağ içerisine dikkatli bir şekilde ekleyelim ve pişirmeye devam edelim

Adım 2: İkinci adımda ise artık etlerin pişmesine az kaldı. Bu süre içerisinde etler suyunu önce salacak ve daha sonra etler yağı da suyu da çekecektir. Bu arada belirtmek isterim ki etler suyunu çekerken istediğiniz kadar tuz atmanız etin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Aksi durumda yemek piştikten sonra attığınız tuz lezzet olarak sorunlara neden olabilir
.

Adım 3: Bu arada etler pişerken sizlerde daha önceden hazırladığımız pideleri kare şekillerinde keserek iskender kebapları servis edeceğiniz tabakların altına güzel bir şekilde dizin. Bu durumun yanı sıra küçük bir tava içerisinde tere yağını eritelim ve salçayı da ekleyerek pişirelim. Böylece bir sos elde edeceğiz. Salça kavrulduktan sonra ortaya çıkan bu tereyağlı sos içerisine kekik, pul biber ve karabiberi ekleyelim. bu salçayı daha sıvı bir hale getirmek için bir miktar kaynamış su ekleyebilirsiniz. Böylece sos çok daha güzel olacaktır.

Adım 4: Artık sosumuz da hazır olduğuna göre artık tabağa dizdiğimiz pideler üzerine tüm etleri dizelim. Tüm pidelere sosun gelmesine özen göstererek etlerin üzerine bol bol salçadan yaptığımız tereyağlı sosu ekleyelim. Bu işlemi tamamladıktan sonra son olarak tabağın bir kenarına yoğurdumuzu ekleyelim. Bu işlem sonrasında iskender kebabı hazır. Afiyetle yiyebilirsiniz .

BUY NOW